Jezero Titicaca

Jezero Titicaca o rozloze 8 300 km2 je jedním z největších jezer Jižní Ameriky. Protíná hranici s Bolívií, kde se nachází přibližně 40 % jezera.

Jezero Titicaca mezi Peru a Bolívií

Stejně jako v Cuscu a Machu Picchu je i u jezera Titicaca období dešťů od prosince do března. Tyto měsíce odpovídají létu na jižní polokouli, což znamená, že teploty vzduchu jsou celkově vyšší. V oblasti však spadne více srážek, přičemž nejsilnější jsou v lednu a únoru.

Jezero Titicaca

Ostrovy Uros

Jezero Titicaca nabízí celou řadu zajímavostí. Mimo jiné plovoucí ostrovy Uros, skupinu přibližně 80 ostrovů postavených z rákosu totora, vodní rostliny rostoucí na hladině jezera Titicaca. Rákos totora se splétá a pokládá na další vrstvu rákosu totora, aby se vytvořil stabilní povrch každého ostrova. Je třeba je pravidelně obnovovat.

Obyvatelé Uros používají rákos téměř na všechno ve svém životě: od stavby domů přes lodě a řemesla až po potraviny.

Jezero Titicaca - ostrovy Uros

Tyto ostrovy obývají Urosové, jedna z nejstarších kultur na kontinentu, která se datuje do doby před Inky. Obyvatelé této plovoucí komunity tvrdí, že jim patří vody jezera Titicaca.

Obživa komunity Uros je založena na rybolovu a lovu; zabývají se také tkaním vlněných gobelínů a vycpáváním zvířat. Na druhou stranu se také významně podílejí na turistických aktivitách.

V současnosti si obyvatelé Urosu stále udržují vlastní kulturu a tradice, stejně jako řemeslný rybolov. V době hojného úlovku uchovávají ryby sušením na slunci. Loví také divoké ptáky a sbírají kachní vejce. Dnes žijí lidé až na 75 ostrovech Uros.

Ostrovy Uros můžete navštívit v rámci oblíbených jednodenních výletů nebo zde můžete i přespat a více tak nasát jejich atmosféru.

Ostrov Taquile

Kouzlo jezera Titicaca můžete také zažít na ostrovech, jako je Taquile, kde se historie, která přežila v kolektivní paměti obyvatel, prolíná se současností.

Ostrov se nachází na peruánské straně jezera Titicaca. Břehy ostrova leží ve výšce 3 950 m n. m., zatímco nejvyšší bod dosahuje výšky 4 050 m n. m. Jeho odlehlá poloha umožnila místním obyvatelům pokračovat ve svých tradicích bez většího vlivu Západu.

Jezero Titicaca - ostrov Taquile
Ostrov Taquile na jezeře Titicaca

Ostrov byl kdysi součástí rozsáhlé říše Inků, dokud jej v 16. století nedobyli Španělé. Inkové mu říkali Intika a místní Kečuánci – potomci Inků – mu tak říkají dodnes. Název Taquile pochází od španělského šlechtice Pedra Gonzalese de Taquila. Španělé obyvatelům ostrova přikázali různá kulturní omezení. Například nesměli nosit tradiční incký oděv, ale místo toho museli nosit oděv ve stylu campesino neboli rolníků. Vzhledem k odlehlé poloze ostrova, zejména v době bez motorových člunů, však zůstalo mnoho dalších místních zvyků nedotčeno. Dnešní obyvatelé ostrova, kterých je asi 2 200, pokračují v tradici zemědělství a rybolovu, která je stará několik generací.

Na ostrově Taquile na vás čekají úchvatné jezerní a horské scenérie a bohaté tkalcovské tradice. Obyvatelé ostrova Taquile ve svých ručně vyráběných textiliích zobrazují svou víru a kulturu ve složitých vzorech, které vzdávají hold dědictví jejich předků.

Jezero Titicaca - kultura ostrova Taquile

Hlavním místem ostrova je malé kouzelné náměstí s muzeem a trhem místních řemesel a několika přilehlými restauracemi.

Návštěvníci mohou také prozkoumat ostrovní stezky a navštívit starobylé zemědělské terasy a pozůstatky inckých obřadních míst.

Taquile každoročně navštíví přibližně 40 000 turistů. Většina lidí navštěvuje ostrov v rámci celodenního výletu po jezeře Titicaca, ale na Taquile můžete také přenocovat.

Taquile leží ve velmi vysoké nadmořské výšce a je poměrně kopcovité. Z tohoto důvodu je velmi důležité, abyste se na nadmořskou výšku aklimatizovali. Toho lze dosáhnout tak, že se nejprve aklimatizujete v Arequipě (2 340 m) nebo v Cuscu (3 399 m) a teprve poté se přesunete do Puna k jezeru Titicaca. Ve většině případů se nejprve vydáte vlakem, letadlem nebo autobusem do Puna a přenocujete zde, než následující den navštívíte jezero.

Přístaviště na břehu jezera zahrnuje 500 schodů nahoru k náměstí, po kterých začnete svou návštěvu Taquile. To může být pro někoho docela hodně, i když jste se předtím přizpůsobili nadmořské výšce. Nezapomeňte pít hodně vody a dělat si přestávky, když je potřebujete. Pokud se začnete cítit špatně, můžete zkusit hrnek čaje z koky nebo čaje muña nebo nějaké místní kokové bonbony.

Ostrov Amantani

Na ostrově Amantani jako by se čas zastavil, aby nerušil činnost místních ostrovanů, dědiců odkazu svých ajmarských předků.

Na tomto ostrově se nachází pouze jeden hotel, ale místní obyvatelé vybavili své domy tak, aby mohli přijímat hosty na noc, a cestovatelé se tak mohou tím nejlepším možným způsobem seznámit s jejich životy, kuturou a jídlem.

Během dne máte možnost se kochat políčky lemovanými eukalypty a plnými typických květů cantuta z jezera Titicaca.

Svou odlehlostí a klidem vybízí Amantani návštěvníky k odpočinku a dočasnému odpojení se od okolního hlučného a uspěchaného světa.

Nejlepší doba pro výlet na jezero Titicaca

Nejlepší dobou pro návštěvu jezera Titicaca je období sucha od května do září. Teploty vzduchu budou sice o něco chladnější, ale s největší pravděpodobností budete mít po celou dobu návštěvy slunečné dny.

Červenec a srpen jsou nejsušší měsíce a zároveň odpovídají hlavní turistické sezóně v Cuscu a Machu Picchu. Přestože se na Machu Picchu v těchto měsících sejdou velké davy lidí, oblast Puno zůstává „mimo vyšlapané cesty“ s relativně malým počtem návštěvníků.

Při návštěvě jezera Titicaca se musíte připravit na intenzivní slunce i chladný vítr. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce a blízkosti rovníku je slunce velmi silné. UV paprsky se budou odrážet také od jezera, čímž se zvýší vaše vystavení slunečnímu záření. Nezapomeňte se chránit kloboukem, slunečními brýlemi a velkým množstvím opalovacího krému.

Vysoká nadmořská výška a otevřenost jezera také znamená, že vítr bude velmi chladný, zejména pokud zde strávíte noc. Kromě opalovacího krému se při pobytu na vodě nebo na túře pod širým nebem pořádně oblékněte, vždy mějte po ruce dobrou větrovku. Pokud cestujete v období dešťů (prosinec-březen), nezapomeňte si přibalit také pláštěnku nebo pončo.

Standardní itineráře pro výlet na jezero Titicaca

Jednodenní výlet po jezeře Titicaca

Oblíbenou variantou jak prozkoumat jezero Titicaca a jeho největší zajímavosti je celodenní výlet z Puno. Například můžete přijet nočním autobusem z Cuzco uzpůsobeným pro pohodlné spaní na nádraží v Puno (cesta trvá přibližně 8 hodin), ráno se nasnídáte a pak vyrazíte na jezero Titicaca. Jedná se o relativně krátký, ale spoustou zážitků nabitý výlet. Večer budete mít čas na průzkum městečka Puno a dobrou večeři, pak přespíte jednu noc a druhý den ráno vyrazíte na průzkum dalších míst v Peru, například do Arequipy. V případě zájmu zde samozřejmě můžete strávit více času.

Noční dálkový autobus Cuzco - Puno
Noční dálkový autobus Cuzco – Puno

Konkrétní program celodenního výletu začíná typicky ráno kolem sedmé hodiny, kdy vás vyzvedneme a dopravíme do přístavu. Kolem 7:15 zahájíme odjezd lodí směrem k plovoucím ostrovům Uros, které jsou současností národní rezervace jezera Titicaca. Během cesty budete moci pozorovat panoramatické malebné výhledy. Náš průvodce vás seznámí s mnoha zajímavostmi plovoucích ostrovů Uros. Podpořit místní komunitu můžete zakoupením jejich výrobků, například tapiserií, nebo placenou projížďkou na jejich tradičních lodičkách.

Další zastávkou bude ostrov Taquile. Abychom se na něj dostali, poplujeme lodí 2 a půl hodiny. Během plavby budete moci pozorovat okolní pohoří. Návštěva zabere v průměru 2 hodiny z nichž 1 hodinu budete vychutnávat vynikající typický oběd a po zbytek se můžete podívat na kulturní představení místních lidí nebo si zakoupit místní řemeslně vyráběné látky, oblečení a jiné tradiční výrobky.

Příjezd do města Puno je obvykle v 17:00 hod.

Dvoudenní výlet po jezeře Titicaca

Dobrou variantou, jak prozkoumat jezero Titicaca a jeho největší zajímavosti více v klidu a blíže se seznámit s místními lidmi a jejich kulturou, je dvoudenní výlet z Puno s přespáním na jezeře.

Například můžete přijet nočním autobusem z Cuzco uzpůsobeným pro pohodlné spaní na nádraží v Puno (cesta trvá přibližně 8 hodin), ráno se nasnídáte a pak vyrazíte na jezero Titicaca. Dva dny vám dají dostatek času na důkladné seznámení se s jezerem a lidmi co na něm žijí. Druhý den večer po návratu z jezera budete mít ještě i čas na průzkum městečka Puno a dobrou večeři, pak přespíte jednu noc v Puno a druhý den ráno vyrazíte na průzkum dalších míst v Peru, například do Arequipy. V případě zájmu zde samozřejmě můžete strávit ještě více času.

Den 1 Uros a Amantani

Konkrétní program dvoudenního výletu začíná typicky první den ráno kolem sedmé hodiny, kdy vás vyzvedneme a dopravíme do přístavu. Kolem 7:15 zahájíme odjezd lodí směrem k plovoucím ostrovům Uros, které jsou současností národní rezervace jezera Titicaca. Během cesty budete moci pozorovat panoramatické malebné výhledy. Náš průvodce vás seznámí s mnoha zajímavostmi plovoucích ostrovů Uros. Podpořit místní komunitu můžete zakoupením jejich výrobků, například tapiserií, nebo placenou projížďkou na jejich tradičních lodičkách.

Poté budeme pokračovat v cestě na ostrov Amantani, kde zažijete pohostinnost místních obyvatel. Amantani je známé svou tradiční kulturou, obyvatelé ostrova udržují mnoho zvyků svých předků. Budete zde mít možnost strávit čas s místními rodinami, díky čemuž lépe pochopíte jejich každodenní život a živé tradice. Během pobytu budete bydlet v místních domech, což vám umožní autentický pohled na ostrovní způsob života. Rodiny vám připraví tradiční večeři a vy tak budete moci ochutnat místní peruánskou kuchyni připravovanou z čerstvých surovin z místních zdrojů.

Volitelně si můžete v průběhu dne u místních objednat jízdu na rákosových člunech totora (poplatek typicky 15 soles).

Přenocujete na ostrově Amantani.

Den 2 Taquile

Po rozloušení s ostrovem Amantani budeme pokračovat v cestě na ostrov Taquile, další klenot na jezeře Titicaca. Ostrov má dlouhou tradici ručního tkaní a během prohlídky budete mít jedinečnou příležitost sledovat celý proces tvorby textilu od začátku až do konce. Při prohlídce ostrova budete moci také komunikovat s tkalci, vyslechnout si jejich příběhy a pochopit zvyky, které se předávají z generace na generaci. Tradiční oděv Taquileños je podstatnou součástí jejich kulturního dědictví a vy se dozvíte, jaký symbolický význam mají jejich charakteristické klobouky, ponča a opasky.

Během dne si vychutnáte typický místní oběd a můžete se také podívat na kulturní představení místních lidí nebo si zakoupit místní řemeslně vyráběné látky, oblečení a jiné tradiční výrobky.

Den zakončíte vyhlídkovou procházkou kolem ostrova, kde si můžete vychutnat úchvatné výhledy na jezero a okolní hory.

Příjezd do města Puno je druhý den obvykle v 17:00 hod.

Externí odkazy

Zajímavý článek Poklad na jezeře Titicaca: Jak se žije na „pradávných“ ostrovech z rákosí? o ostrovech Uros publikoval server 100+1 Zahraniční zajímavost.

Hezkou fotogalerii z ostrova Taquile od Aleny a Zdeňka Haškových si můžete prohlédnout ve fotoreportáži Vyloděni na ostrově Taquile.